من یک ساروی هستم!

 

فـــــرح آبــــاد در 22 کیلومتری شمال ساری، شهری ساحلی در کرانه های دریای مازندران با قابلیتهای کاملاً استثنایی اقلیمی و تاریخی-فرهنگی اش، آئینه تمام نمای یک شهر هدف گردشگری برای توریسم داخلی و خارجی با گرایشهای مختلف است که از قرنها پیش تا کنون یکی از مظاهر اشتیاق بازدیدهای متواتر برای همه کسانی است که نام و آوازه "فرح آباد" را شنیده و یا خوانده و یا تصاویرش را دیده اند.

فرح آباد علاوه بر مسجد جامع عباسی دارای دو مسجد بزرگ دیگر بنامهای مسجد امیرالمومنین(ع) و ابوالفضل(ع) و یک حسینیه بزرگ بنام حسینیه ارشاد و دو آرامگاه عمومی و زیارتگاههای معتبر بنام امامزاده آقا سید محمد(ع) و آقا سید ابراهیم(ع) است که اخیراً توسط یک هیئت امنای فعال و کارآمد شاهد احداث بزرگترین مجتمع زیارتگاهی در شهرستان ساری در امامزاده آقا سید محمد(ع) شامل گنبد و بارگاه، مقبره الشهداء، حسینیه،بازارچه، سقاخونه، غسالخانه،قربانگاه، نذرخانه، عزاخانه روباز، زائرسرا، سرایداری هستیم.

نام سابق "فرح آباد"، روستایی بنام "طاهان" (طاحان)  بوده که بیش از 400 سال پیش و هنگامی که شاه عباس کبیر برای شکار از راه بهشهر(اشرف البلاد) به "فرح آباد" رسید، مبهوت شرایط اقلیمی استثنایی فرح آباد شد و با ترکیب لغوی دو واژه "فرح" و "باد" ، روستای صفابخش "طاهان" را به "شهر تاریخی-گردشگری فرح آباد" تغییر نام داد که البته "فرح آباد" نام به تکامل رسیده همان "فرح باد" است که امروزه هنوز هم در گویش و محاوره محلی اهالی قابل استماع است.

فرح آباد به دستور شاه عباس و با اتخاذ تدابیر ویژه مثل کوچاندن اقوام مختلف مقیم سایر بلاد ایران اعم از کرد کرمانشاه، ترک (آذربایجان و زنجان و قزوین و ابهر)، ترکمن، بلوچ، زابلی، گرگانی، تهرانی، اصفهانی، شیرازی، سمنانی، دامغانی، خراسانی (شامل مشهد و سرخس و بجنورد و قوچان و کاشمر و شیروان)  و گیلانی و نیز اقامت اجباری اسرا و خارجی هایی مثل قزاقها و گرجی ها و ترکمن ها، حتی اجازه ساخت کلیساها و کنیسه ها و سایر معابد، در فاصله زمانی بسیار کوتاهی تبدیل به شهری بزرگ با قابلیتهای تجاری-بازگانی داخلی و خارجی شد و با تاسیس بندر بزرگ فرح آباد و نیز ایجاد بازارهای تخصصی و کاروانسراهای بزرگ اقامتی و پذیرایی، عملاً فرح آباد به اعتراف جهانگردان بنام جهانی مثل پیتردلاواله ایتالیایی بسیار فراتر از شهرهای بزرگ زمان خود مثل استانبول و قسطنطنیه و رم در اذهان جهانیان مورد توجه قرار گرفت، طوریکه برای رهایی از کثرت ترددها، خیابانی شبیه کمربندی های امروز موسوم به خیابان های کنارگذر در آن احداث گردید.

/ 2 نظر / 15 بازدید
رها(خط خطی های رها)

هر رفتی یه اومدی داره هاااااااااا شما هم بیاین سر بزنین! راستی بیشتر سعی کنین از ملوس خانوم عکس بذارید تا مطالب دیگر! در ضمن من چندتا بیمار می شناسم که سخت محتاج دعا هستند,برای اونا هم دعا کنید[پلک]